"Zerre kadar değerimiz yok"

"Zerre kadar değerimiz yok"

Esenköy Muhtarı Levent Mihmet, bölgede bir takım sıkıntılar olduğunu ifade etti. Muhtar Mihmet, köyün bugüne kadar ihmal edildiğini söyleyerek sitemde bulundu

07 Şubat 2019 - 10:08 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 15:42

Melin DOBRAN

Muhtar Levent Mihmet Esenköy’de bir takım sorunlar olduğunu söyledi. Muhtar Mihmet, köyün bu zamana kadar ihmal edildiğini ve  değer görmediklerini ifade etti. Mihmet, köyde cami ve mezarlık olmadığınıdile getirdi. Kırsal kesim arsası olarak verilecek yerlerin işgal altında olduğunu belirten Mihmet, bu nedenle bölgede göç yaşandığını dile getirdi.


“Köy bu zamana kadar ihmal edildi”

Muhtar Mihmet, “Köyde cami yok, mezarlık yok, bir muhtarlık binamız yoktu olaylar oldu, zar zor sahip olduk. Küçük bir çocuk parkı yaptırdık. Güzel ve küçük bir köyümüz var ama bu zamana kadar ihmal edildi. 

Başkan sayesinde ufak tefek şeyleri hallediyoruz ama yeterli olmuyor. Sonuçta bölge sıkıntılı olduğu için hangi birine yetişeceğiz” şeklinde konuştu.


“Bölgede değerimiz yok”

“Köyde artık gençler kalmıyor. Hepsi göç etmeye başladı. Bölgede değerimiz yok. Köyde kullanılmayan bir kilise var. Seçimlerde orada oy kullanıyorduk. Köye kazandırılması için mescit ya da cami olarak kullanılmasını teklif ettik. Vakıflar artık cami olarak kullanılmasına izin vermiyor. Başka amaçla da kullanmak istedik ama izin verilmiyor. Zaten içerisi de kullanmak için pek uygun değil içerisi güvercin pisliği dolu.”


“Kırsal arsalar işgal edildi”

“Bir de ormanın içinde kullanılmayan manastır var.  Rumların zamanında yapılmış ama cami istediğimizde küçük köysünüz diyorlar. Köyümüze bir tane mescit bile yaptıramıyoruz. Köyde kırsal kesim arsası yok. Talep ettim komik de bir cevap aldım. 

Kırsal kesim arsası için verilecek olan yerlerin, birilerinin kullanımında ve işgal altında olduğunu söylediler. Maalesef bunda da elimiz boş döndük. İşgal edilen devletin arazisidir, kira sözleşmesi hiçbir şeyi yok.”


“Köyün nüfusun 100’dür”

“Göçte kırsal kesim arsası verilmemesinin de etkisi var. Köyde ev yapılması için uygun ve halka ait bir arazi yok. Bölgede iş imkânı yok. Bundan dolayı da büyük şehre göç ediyorlar. Gençlerin çoğu askeriyede çalışıyor zaten. Ben bile muhtar olmama rağmen imkânsızlıklardan dolayı köyden çıktım. Yeşilköy’de yaşıyorum. Köyün nüfusu toplam 100 kişidir.”


“Hayvancılığı bitirdiler”

“Yaşlıların hepsi hayvancılıkla uğraşıyor. Hayvancılığı da bitirdiler. Bu konuda da problemler var. Artık devlet ehli hayvanın altındakine teşvik vermeyeceğim diyor. İnsanlar birkaç tane koyun keçi besliyordu, onun da önünü kesmeye kalkıyorlar. Kendi çabamızla bir alanı mandıra bölgesi yaptık. Zaten 4-5 kişi var köy içinde, diğerleri ise köyün hemen yakınındadır.”


“Önümüzü tıkamalarından usandık”

“Alt yapıda herhangi bir sıkıntımız yok ama ev telefonlarında sıkıntı var. Esenköy tamamen unutulmuş bir köy oldu. Bir orman arazisine mezarlık açmak ve ağaçlandırmak istedik ona bile saçma sapan engeller koyuyorlar. Bizi öyle bir hale getirdiler ki her yerde problem yaşamaktan, önümüzü tıkamalarından artık bıktık usandık.”


Bu haber 1396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakıcı’ya şok suçlama!
Çakıcı’ya şok suçlama!
Sri Lanka hükümetinden itiraf
Sri Lanka hükümetinden itiraf