Vatandaşın hediye alacak gücü kalmadı

Vatandaşın hediye alacak gücü kalmadı

“Sevgililer Günü” kampanyaları bile esnafın yüzünü güldürmeye yetmedi.

13 Şubat 2019 - 10:34

Sevgililer gününe bir gün kalmasına rağmen esnaf umduğunu bulmuş değil.  “Yaşanan ekonomik krizle vatandaşın eli kolu bağlandı” diyen esnaf, kampanyaların bile vatandaşı çarşıya çekemediğini belirtti  


Süreyya ÖZDEMİR

Sevgililer gününe bir gün kalmasına rağmen esnaf umduğunu bulmuş değil. “Yaşanan ekonomik krizle vatandaşın eli kolu bağlandı” diyen esnaf,  kampanyaların bile vatandaşı çarşıya çekemediğini belirtti. “Vatandaş hediye alamıyor yalnızca fiyat soruyor” diyen esnaf, insanların alım gücünün her geçen yıl daha kötüye gittiğini belirtti. “Yılbaşında kaybettiğimiz umudu, sevgililer gününde de yakalayamadık” şeklinde konuşan esnaf, vatandaşın çarşıya uğrayamadığını ifade etti. Esnaf, “Çarşımız, yılbaşında olduğu gibi sevgililer gününde de beklentimizi karşılayamayacak. Sevgililer gününe 1 gün kala çarşımızda bir canlılık yok” şeklinde konuştu.


Esnaf ne dedi?

Ali İhsan Çevik: Çarşımıza sevgililer günü için hediye almaya gelen vatandaşın çoğu fiyat sorup gidiyor

“Çarşının canlanabilmesi için sevgililer gününden yana beklentimizi yüksek tutsak da, son güne girerken beklediğimiz canlılık çarşımıza yansımadı. Ülkenin ekonomik kriz yaşaması nedeniyle şu ana kadar beklentimizin yanıtını  alamadık. Daha önceki yıllarda özel günlerin yaklaşmasıyla çarşımızda hareketlilik daha fazla olurdu. Vatandaşın çoğu fiyat sorup gidiyor, hediye alabilenlerin seçimi ise pırlantadan yana olmaktadır. Belki son gün bir şeyler olur diye ümit ediyoruz.”


Bilgin Çelik: Vatandaşın geleneğe uyarak birbirlerine hediye almasını istiyoruz

“Sevgililer gününden beklentimiz, herkesin birbirine hediye almasından öte mutlu olması, ardından ise piyasanın canlanmasıdır. Ancak gördüğümüz kadarıyla çarşının durumu yılbaşından daha kötü. Metropol esnafı olarak, vatandaşın geleneğe uyarak hediye almasını istiyoruz. Hediye almaya gelen birçok vatandaşımız için kampanya başlatmakla birlikte, her bütçeye uygun pırlantalar da hazırladık. Gelen vatandaşlarımızın tercihi de zaten pırlanta ve yüzük olmaktadır.”


Laden Fellahoğlu: Her sene geçtiğimiz yılı arar olduk

“Yılbaşından sonra sevgililer gününden yana beklentilerimiz daha fazla olmaktadır. Çünkü sevgililer gününün bir gelenek haline geldiğini düşünüyorum ve bu özel günde de insanlar birbirini mutlu etmek için hediyeler almaktadır. Ekonomik krizden etkilenen bütün vatandaşlarımız için de bu özel günde kendilerini değerli hissedebilmeleri için kampanyalarımızı devreye soktuk. Vatandaşlarımızdan güzel talepler görsek de, geçtiğimiz yıllara oranla daha kötü bir dönemde olduğumuzun farkındayız. Esnaf olarak da her sene geçtiğimiz yılı arar olduk. Sevgililer günü yaklaşırken de, vatandaşlarımız özellikle kampanyadaki pırlanta ürünleri tercih etmektedir.”


Derviş Batural: Sevgililer günü için her keseye uygun hediyemiz vardır

“Yaklaşan sevgililer günü için ciddi anlamda müşteri beklentimiz var. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz vatandaşın alım gücünü düşürmektedir. Vatandaşlarımız için yaklaşan sevgililer günü için her keseye göre hediyemiz var. Şu ana kadar vatandaşın çarşıya olan talebi bizlerin tam olarak beklentimizi karşılamadı. Hediye almaya gelen vatandaşlarımızda genellikle pırlanta seçiminde bulunmaktadır. Alım gücü düşen vatandaşlarımız, günümüzde hediye seçimi yaparken en güzeline değil, ceplerine uygun olan hediye seçiminde bulunmaktadırlar.”


Özhan Güzeloğlu: Esnaf, satış yapamadığı için perişan haldedir

“Sevgililer günü yaklaşırken, vatandaşların alışveriş yapabilmesi için bütün mağazalarımız açık fakat alım gücü düşen vatandaşlar, sevgililer gününde hediye almakta zorlanmaktadır. Esnaf, satış yapamadığı için perişan haldedir. Sevgililer günü için son dakika hediye alacak olanlar mutlaka vardır. Fakat bu özel günde insanların ekonomisi bozuk olmasından dolayı birbirlerini en fazla yemeğe çıkarırlar diye düşünmekteyim.”


Meral Berdan: Ekonomik kriz sevgililer gününün de özelliğini yitirmesine neden oldu

“ Her ülkede gelenek görenek haline gelen sevgililer günü, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle önemini yitirmeye başladı. Alım gücü düşen insanlar sadece hediye almakta değil, bugün evlerine ekmek götürebilmekte bile zorlanmaktadır. Çarşımız, yılbaşında olduğu gibi sevgililer gününde de beklentimizi karşılayamayacaktır. Bu özel günde hediye alacak olan vatandaşların birçoğu da zaten bütçelerine uygun olan hediye seçiminde bulunacaktır. Bugün hala çarşımızda bir canlılık yok, bununla birlikte alım gücü düşen vatandaşın bundan sonrada çarşıya bir canlılık kazandıracağını düşünmemekteyim.”


Duygu Taştekin: Eski yıllara oranla satışlarımız ciddi anlamda düştü

“Özel günler, ekonomik kriz nedeniyle önemini yitirdi. Eski yıllara oranla satışlarımız ciddi anlamda düştü. Gelenek haline gelen sevgililer gününde, eskiden hazırlıklar yapılırdı fakat ekonomik krizden dolayı geçim derdi yaşayan vatandaşlarımız haklı olarak artık öncelikli olan ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Sevgililer günü için kampanyalarımız olmasına rağmen eskiye oranla hediye alımı artık yok. Ekonomik kriz dolayısıyla önümüzdeki günlerde de pek fazla bir satış olacağına inanmamaktayım.”


Hanife Karataş: Vatandaşın sevgililer gününde tercihi gülden yana olmaktadır

“Ekonomik krizden etkilenen birçok vatandaş, günümüzde pahalı ürünlere değil de artık maliyeti daha az olan çiçekçilere rağbet gösterdi. Ekonomik kriz ülkedeki birçok insanı etkilese de, bu özel günde vatandaşlarımızın bu güne kayıtsız kalacağını sanmıyorum. Sevgililer gününün simgesi haline gelen gül vatandaşlarımızın en fazla rağbet gösterdiği çiçektir. Şu an için beklentimiz henüz karşılanmadı, fakat vatandaşlarımızın sevgililer gününe özel çiçek almaktan yana kayıtsız olmayacağını düşünmekteyim.” 


Özden Çıraklı: Sevgililer günü için vatandaşlarımız en çok kalp şeklindeki çikolatalarımızı tercih etmektedir

“Çikolatasız bir sevgililer günü olabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden çikolatalarımızla vatandaşlara mutluluk hormonu sağlamaktayız. Caramel Çikolata mağazasında, bugün 250’ye yakın çikolata çeşidine eriştik. Bu yıl sevgililer gününe özel, 2019 yılına damgasını vuran 4. nesil dediğimiz pembe çikolatayı da vatandaşımıza sunmaya başladık. Sevgiler günü için, vatandaşlarımız en çok kalp şeklinde çikolatalarımızı tercih etmektedir. Fakat bu sevgililer gününde geçmiş yıllara göre daha geç talep almaktayız. Bu durumun nedeninin ekonomik krize bağlı olduğunu düşünmüyorum. Caramel mağazamızda her bütçeye uygun ürünümüz vardır.”


Naime Bolat: Bizim kültürümüzde çiçeğin çok ayrı bir yeri olduğuna inanıyorum

“Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlarımız çiçekçilere çok fazla rağbet göstermekteydi. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlarımız sıkıntıya düştüğü için satışlarımız pek fazla olmamaktadır. Özellikle son iki yıldır sıkıntı çekmekteyiz. Vatandaşlarımız özel günlerde artık, hediye çiçek almak yerine meyhane, otel tarzı yerlerde tatil yaparak özel günlerini geçirmeye başlamıştır. Umut ediyoruz ki vatandaşlarımız sevgililerini, nişanlılarını ve eşlerini mutlu etmek için çiçek alır. Ben inanıyorum ki kültürümüzde çiçeğin yeri ve anlamı çok ayrı ve özeldir. Sevgililer gününde en çok talep edilecek olan çiçek cinsi de gül olacaktır. Gül artık, bütün dünyada sevgiyi en iyi tanımlayan bir araçtır.”

Bu haber 490 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakıcı’ya şok suçlama!
Çakıcı’ya şok suçlama!
Sri Lanka hükümetinden itiraf
Sri Lanka hükümetinden itiraf