"Taslakta takıldığımız noktalar var"

"Taslakta takıldığımız noktalar var"

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Yeni Bakış Web TV’nin konuğu oldu. Kanatlı, programda, vicdani ret hakkının kabul edilmesi ile birlikte hem ülkedeki beyin göçünün azaltılacağını hem de yurt dışında yaşayan Kıbrıslı gençlerin adaya gelmelerinin artacağını belirtti

08 Ocak 2019 - 08:15 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 11:30

Deniz ABİDİN 

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan Serkan Soyalan ve Ufuk Çağa’nın hazırlayıp sunduğu “Günün Konuğu” programına katılarak Vicdani Ret konusunda değerlendirmelerde bulundu. Kanatlı, basına yansıyan Vicdani Ret (Askerlik değişiklik yasa tasarısı) ile ilgili olarak genel anlamda olumlu görüşlere sahip olduklarını belirterek, ancak Meclis alt komitesine gönderilen bu taslağın içerisinde bazı takıldıkları noktalar olduğunu söyledi. Kanatlı, özellikle hazırlanan taslakta Vicdani Ret hakkı kazanan kişilerin görevlendirmesinin GKK tarafından yapılacak olmasına itiraz edeceklerini ifade etti.


“Dileyen herkes Vicdani Ret için başvuruda bulunsun”

Kanatlı, askeri mahkeme tarafından Halil Karapaşaoğlu’na verilen cezanın uygulamaya konmamasını temenni ettiklerini vurgulayarak, böyle bir adımın iyi niyet açısından önemli olduğunu belirtti. Kanatlı, dileyen herkesin Vicdani Ret için başvuruda bulunabileceğini, ancak bu başvuruların kabul edilmesinin belli kıstaslara bağlanacağını kaydetti. Kanatlı, Vicdani Ret başvurusu reddedilenlerin daha sonra bunu mahkemeye de taşıyabileceğini kaydetti.


“Sivil otoriteye devredilmeli”

Murat Kanatlı, Vicdani Ret hakkının kabul edilmesi ile birlikte hem ülkedeki beyin göçünün azaltılacağını hem de yurt dışında yaşayan Kıbrıslı gençlerin adaya gelmelerinin artacağını ifade ederek, atılan bu adımın çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Kanatlı, bu adımın ardından 5-6 yıl sonra daha kapsamlı bir Vicdani Ret yasasının hazırlanarak yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, bu yasayla Vicdani Ret adımlarının tamamen sivil otoriteye devredilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 


Bu haber 476 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Yollarımız perişan bir halde”
“Yollarımız perişan bir halde”