Rabobank: Fed 2020’de faiz indirebilir

Rabobank: Fed 2020'de faiz indirebilir

Rabobank bir raporunda ABD'nin gelecek sene resesyona gireceğini ve Fed'in faiz indireceğini söyledi

11 Nisan 2019 - 10:51

Rabobank bir raporunda Fed'in hala ekonominin iyi yönde olduğunu belirttiğini, ancak kurum olarak 2020'de ülkede resesyon beklediklerini ve buna bağlı olarak faiz indirimi öngördüklerini bildirdi. 

Fed'in dünkü toplantı tutanaklarında yer alan mesajları sıralayan kurum şu değerlendirmeleri yaptı; "Fed'in 19 - 20 Mart'a ait toplantı tutanakları, zayıf enflasyonist baskılar ve ekonomik görünümdeki aşağı yönlü riskler nedeniyle Komite'nin bu yıl için faiz artış tahminlerini ikiden sıfıra indirdiğini gösteriyor. 

Katılımcılar ekonomik aktivitede sürdürülebilir büyümenin, güçlü istihdam piyasası koşullarının devam edeceği görüşünü sürdürüyor. Ancak bazı katılımcılar ekonomik büyümenin gelecek çeyreklerde ve önümüzdeki birkaç yılda önceki tahminlerden daha düşük olacağını düşünüyor. Öte yandan tüketici harcamaları ve yatırımlarda ilk çeyrekteki zayıf rakamların geçici olduğu öngörülüyor. 

"FAİZ ARTIŞ DÖNGÜSÜNÜN SONU" 


Her ne kadar Fed 2020'de hala faiz artışını düşünüyor olsa da biz bu duraklamanın faiz artış döngüsünün sonu olduğunu düşünüyoruz. Resesyon olasılık modelimiz 2020 yılının yazında bir resesyon olacağına işaret ediyor. Biz bu yıl boyunca Federal fonlama faizinin değişmesini beklemiyoruz, 2020'de ise ekonominin resesyona girmesiyle faiz indirimi olacağını öngörüyoruz"

Bu haber 14 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaburç sınırları delik deşik etti
Karaburç sınırları delik deşik etti
Vatandaş gibi üretici de zorda
Vatandaş gibi üretici de zorda