Polis bu yapısıyla sorun çözemez

Polis bu yapısıyla sorun çözemez

Vatandaş, mevcut polis sayısıyla ülkedeki suç olaylarının önlenebileceğine inanmıyor. Teşkilatın eksikliklerinin bir an önce giderilmesi gerektiğine vurgu yapan vatandaş, polisin ise daha özverili ve mesleğinin sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesini istedi

14 Şubat 2019 - 10:03 - Güncelleme: 15 Şubat 2019 - 12:39

Süreyya ÖZDEMİR

Vatandaş, mevcut polis sayısıyla ülkedeki suç olaylarının önlenebileceğine inanmıyor. Teşkilatın eksikliklerinin bir an önce giderilmesi gerektiğine vurgu yapan vatandaş, polisin ise daha özverili ve mesleğinin sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesini istedi. 


Vatandaşlar ne dedi?

Erdoğan Çakır: Polislerin suç oranındaki mücadelesi yetersizdir

“Polis sayısı ve niteliği bu ülkedeki suç artışındaki mücadelede yetersiz kalıyor. Her kurumda olduğu gibi polis teşkilatında da çalışan torpil mekanizması, polisin motivasyonunun bozulması anlamında olumsuz bir etken. Bir de polisin olaylar karşısında yeterli duyarlılığı göstermemesi sorunların çözümünde sıkıntı yaratıyor.” Mehmet Feriçok: Polis sayısını artırarak ülkenin güvenliğini sağlamak gerekmektedir

“Polis yaşanan suç artışı karşısında yetersiz kaldığı için  olaylara müdahale etmekte de zorlanıyor. Bu sıkıntıları aşmak için polis sayısı artırılmalıdır. Bugün Lefkoşa’da meydana gelen bir kazada bile polis yetersiz kalmaktadır. İki farklı bölgede aynı anda kaza olması halinde ise  polisimiz hangi olay yerine gideceğine şaşırıyor. Polisin yaşadığı sıkıntı doğal olarak vatandaşın mağdur olmasını getirmektedir. Polis sayısı kesinlikle artırılmalıdır.”


Emrah Langer: Korkarak yaşamaya devam edeceğiz

“Ülkenin nüfus oranıyla polis sayısı örtüşmemektedir. Nüfus sayısına göre eksik ve yetersiz kalan polis, doğal olarak suçlardaki artışı önleyememektedir. Bu durum  polisin beceriksiz olmasından ziyade, sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bugün kapımızı penceremizi bile bu ülkede açık bırakamıyoruz. Artan suç oranları vatandaşı ciddi anlamda mağdur ediyor. Bu ülkede bundan sonra korkarak yaşamaya devam edeceğiz.”


Ferdi Taşkan: Polisin olaylara karşı gerekli müdahalede bulunamaması yetersizliğindendir

“Polisin suçlara karşı yeterli mücadele vermemesi, yetersiz personel sayısından kaynaklanmaktadır. Suçların artmasındaki en büyük etken nüfustur. Nüfusun artışına karşın polisin sayısı artırılmazsa bu durum düzelmeyecektir. Bu sıkıntıların yanında maalesef teşkilat içinde duyarsız ve sorumsuzca hareket eden personel de var. Suça meyilli insanların ülkede artmasıyla KKTC’de yaşamak da ciddi anlamda zorlaşmaya başlamıştır. Bugün vatandaş, eşiyle ve çocuklarıyla sokaklarda rahat bir şekilde dolaşmakta bile zorluk çeker hale geldi.”


Deniz Kayabaşı: Polislerin yetersizliğini çok ciddi bir şekilde hissetmekteyiz

"Bir ülkede eğer insanlar adalete ve polise karşı güvenini yitirdiyse suç bir o kadar artar. İnsanların öncelikle adalete güvenmesini sağlamak gerekir. Ayrıca ülke şartlarında adaletsiz bir kazanç dağılımı olması nedeniyle başka yollara başvuran insanlar da türemiştir. 

Bence arzu edilmesi halinde bu küçücük ülkede refah yükselebilir ve huzurumuz sağlanabilir. Küçük bir ülke olmamıza rağmen polisin yetersizliğini çok ciddi bir şekilde hissetmekteyiz. Sorunların temelinde polisin sayısının yetersizliği değil, polisin olaylara karşı müdahale etmek istememesi yatmaktadır."


Serhan Atahan: Polis eksikliği neden üniversite mezunu işsiz gençlerimizle giderilmiyor?

"Bu ülkede polis sayı olarak yetersiz, ancak mevcut personel de halkına karşı duyarsız. Vatandaş, herhangi bir olay karşısında bin kez polisi arayıp derdini anlatmak zorunda kalıyor. Polis her şeyde olduğu gibi suç oranlarının artışında da mücadele etmekte gönülsüz davranmaktadır. Bu ülkede yetersiz polis olduğu kesin, bununla birlikte ülkemizde pek çok gencimiz de işsiz, yetkililer işsiz gençlerimizi hem iş sahibi hem de ülkenin güvenliğini sağlamak amacıyla polis olarak neden istihdam etmiyorlar?


Mehmet Şafak: Polislerimiz sorunlarımıza karşı elinden geleni yapmaktadır

"Ülkemizdeki polis sayısı yeterli olmamakla birlikte polislerimiz sorunlarımıza karşı elinden geleni yapmaktadır. Bu konuda yetkililerimizin gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Bugün ülkede  suç teşkil edebilecek birçok birey var, fakat bizim polisimiz hepsinin peşinde koşmakta sayıca yetersizdir."


Bu haber 683 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
53 kişinin cinayet zanlısı yakalandı
53 kişinin cinayet zanlısı yakalandı
Tempo hiç düşmedi
Tempo hiç düşmedi