Mesele vicdan meselesi!

Mesele vicdan meselesi!

Ülke gündeminin ilk sıralarına oturan Vicdani Ret konusu vatandaşı da böldü. Kimi vatandaşlar, olayın “Vatan, millet ve askerlik” kavramlarından hareketle tartışılmasının bile “sakıncalı” olacağı yönünde görüş belirtirken, bir başka kesim ise, kişinin hür iradesine yasak konulamayacağı gibi ceza da verilemeyeceği görüşünde.

07 Ocak 2019 - 10:39 - Güncelleme: 14 Şubat 2019 - 10:01

Süreyya ÖZDEMİR

Ülke gündeminin ilk sıralarına oturan Vicdani Ret konusu vatandaşı da böldü. Kimi vatandaşlar, olayın “Vatan, millet ve askerlik” kavramlarından hareketle tartışılmasının bile “sakıncalı” olacağı yönünde görüş belirtirken, bir başka kesim ise, kişinin hür iradesine yasak konulamayacağı gibi ceza da verilemeyeceği görüşünde.  


Vatandaşlar ne dedi?

Kadir Yel: Bu uygulamanın bizim ülkemiz için uygun olmadığını düşünüyorum"

"Vicdani ret kamuoyunu bayağı oyaladı. Bu bakımdan vatandaşın bu konuyu hazmetmesinin olanağı yoktur. Bu uygulamanın bizim ülkemiz için uygun olmadığını düşünüyorum. Vicdani reddin altında yatan en büyük nedenlerden birinin de ekonomi olduğunu düşünüyorum. Bu yasa ile birlikte vatani görevlerini yapmamış insanlara “askere gitmek istiyor musun, istemiyor musun?” sorusunun da anlamsız olacağını düşünüyorum. 

Vicdani ret uygulamasının yürürlüğe girmesi halinde kimsenin vatani görevi tamamlamak adına askere gideceğini düşünmüyorum. Eğer bir devletin ve milletin güvenliğini asker sağlıyorsa bu reddin ortaya konması bir nevi tehlikelidir. 

Vicdani ret uygulamasının arkasında küçük bir kesim olduğunu düşünürsek böylesi bir şeyin yürürlüğe de gireceğini sanmıyorum. Kısacası toplum olarak henüz vicdani ret uygulamasını sindirecek halde değiliz."


Hüseyin Dikbaş: Her genç vatani görevini yerine getirmek zorundadır

"Vicdani reddin bizim için değil yabancı devletler için uygun olduğunu düşünüyorum. KKTC'de hiç bir şey gibi askerlik adına da bir altyapı yok. Bu uygulamanın küçük bir kesim olarak ortaya atılması nedeniyle de kabul görmeyeceğini düşünmekteyim. Fakat vicdani reddin gündeme gelmesi bile bir sorun teşkil etmektedir.

 Toplum olarak bu konuya hazır değiliz.

 Aynı zamanda her genç vatani görevini yerine getirmek zorundadır."


Şevket Köksal: Vatani konularda vicdani ret diye bir kavram olamaz

"Vicdani ret uygulamasına toplum olarak hazır olmasak da, demokratik bir ülke olmamızdan dolayı çoğunluğa uymak zorundayız. Bu konu toplumu ikiye böldü. 

Bu fikre sıcak bakanların yanı sıra olumsuz cevaplar verenler de oldu. 

Fakat bu uygulamanın bizim toplumumuz için uygun olmadığını düşünüyorum.

 Vatani konularda ret diye bir şey olamaz, bunun ifadesi bile yanlış. Henüz böyle bir şeye hazır olmadığımız gibi konunun gündeme gelmesi bile beni rahatsız etti."


Ahmet Diner: Vicdani reddin olumsuz bir nitelik taşıdığını düşünmüyorum

"Vicdani ret büyük tepki görse de bu kişinin kendi iradesine kalmış bir şeydir.

 Bu yüzden bu konunun olumsuz bir nitelik taşıdığını düşünmemekteyim.

 Kişinin kendi hür iradesini bu anlamda kullanmasına farklı bakılmamalıdır. Böyle bir şeyi şu an için toplum sindirebilir mi bilmiyorum fakat herkesin düşüncesine saygı duymak lazım."


Hasan Kart: Vicdani ret  kişinin kendi iradesine kalmış bir düşüncedir

"Vicdani ret kişinin kendi iradesine kalmış bir düşüncedir. Bu toplum olarak olumsuz karşılansa da, kişinin kendi fikrini kendisinin belirlemesi kadar normal bir şey yoktur."


Ahmet Alkış: Bizim toplumumuz şu an bunu kaldıramaz

"Eğer bir ülkeye sahip çıkmak istiyorsak ve bir insan ben Türküm diye göğsünü gerebiliyorsa, askerlik görevini de kabul etmesi gerekmektedir.

 Bu anlamda vicdani ret toplum olarak sindirilemez. Çünkü bizim toplumumuz şu an bunu kaldıramaz. Vicdani ret yabancı ülkelerde ne kadar normal karşılanıyorsa bizim toplumumuzda bu konu o kadar anormal karşılanmaktadır. Vatanını seven bir kişinin eli silah tutmalı, herhangi bir savaş durumunda milleti için kavga edebilmelidir. Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de askeri fonksiyon ciddi anlamda önemli bir kavramdır."


Mehmet Erdoğdu: Toplumun ne düşündüğü değil, bireyin ne istediği önemlidir

"Yasalarımıza baktığımız zaman vicdani ret uygun değildir. Fakat uluslararası hukuka göre vatandaşlara istemediği bir şeyi yaptıramazsın. Bu aynı zamanda bizim yasalarımızda da yer almaktadır. Bu yüzden vicdani ret de insanların bireysel olarak hakkıdır. Burada toplumun ne düşündüğü değil, bireyin ne istediği önemlidir." 


Hüseyin Seçkin: Askerlik kavramı çağımızda bitti

"vicdani ret durumunu toplum olarak sindirebileceğimizi düşünüyorum. Askerlik artık günümüzde zaten bitti. Askerlik kavramı diye bir şey kalmadı, teknolojimiz o kadar gelişti ki artık bir düğme ile oturduğun yerden başka bir yeri yerle bir edebiliyorsun, olaya bu anlamda baktığımız zaman bu kavramın kişinin kendi iradesine bırakılması gerektiğini düşünüyorum."


Mehmet Sonalp: Vatan kavramını vatani görevini tamamlayınca anlayabilirsin

"Vicdani reddi şahsen sindirebileceğimi düşünmüyorum. Bu yasanın geçmemesi için de kendi adıma elimden gelen her şeyi yapacağım. Herkesin vicdani ret tasarısını kabul ettiği göz önüne alınırsa bizi kim koruyacak? Biri bu reddi kullandığında herkes kullanacak, ülkemizde askerlik adına bir şey kalmayacak. 

Aynı zamanda bir vatandaş olarak vatani görevini tatmayan bir kişi vatan kavramının da önemini hiç bir zaman anlamayacaktır."


Ahmet Özel: Vicdani ret kabul edilemez

"Bu memlekette 74'te gazi olmuş insanlar var, aynı zamanda otuz sene askerlik yapan insanlar var. Vicdani ret diye bir şey bu ülkede geçerli olamaz, bizler toplum olarak bunu kabul edemeyiz. Böyle bir şeyin olması halinde vatan deyim yerindeyse başıboş bir halde kalacak."


Kadir Aztekin: Vicdani reddin geçerliliği olmadığı gibi toplum olarak sindirilmesi de olanaksızdır

"Bunca sene askerliğini yapan insanlardan neleri fazla ki vicdani ret hakkını kullanabiliyor bu arkadaşlar. Herkes askerliğini yapıp vatanını milletini öğrenmelidir. Vicdani reddin geçerliliği olmadığı gibi toplum olarak sindirilmesi de olanaksızdır."


Deniz Kayabaşı: Toplum iradesine kimse gem vuramaz

"İnsanların hür iradesine kimse gem vuramaz. Vicdani ret dediğimiz olayda özellikle, kastedilen askerliğin olmamasıysa, bu tasarının hükümet tarafından tekrardan gözden geçirilmesi gerekmektedir.  Bu düşünceye aynı zamanda toplumun çoğunluğu karar vermelidir. 

Hükümetin vicdani ret tasarısındaki çoğunluğu göz önünde bulundurarak karar vermesi herkes için sağlıklı olacaktır."

Bu haber 495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Yollarımız perişan bir halde”
“Yollarımız perişan bir halde”