"Köy içi yollara beton dökeceğim"

"Köy içi yollara beton dökeceğim"

Şirinevler Muhtarı Serkan Pilli, köy içindeki ve çevresindeki yolların bozuk olmasının büyük sorun yarattığını, belediyenin ise köye ilgisiz kaldığını savundu

18 Mart 2019 - 07:04 - Güncelleme: 19 Mart 2019 - 10:26

Melin DOBRAN


Şirinevler Muhtarı Serkan Pilli, köy içindeki ve çevresindeki yolların bozuk olmasının büyük sorun olduğunu söyledi. Muhtar Pilli, Yılmazköy-Şirinevler yolundaki çukurları beton doldurduğunu ifade ederek, köy içindeki çukurlara da dökeceğini dile getirdi. Köy girişinden futbol sahasına kadar olan kısma belediyenin kaldırım yapacağına dair söz verdiğini belirten Pilli, buna karşın henüz bir çalışma yapılmadığını ifade etti.


“Belediyeden ilgi göremiyoruz”

 Pilli, köy içindeki çevre temizliği ve köye yatırım konusunda belediyeden ilgi göremediklerini söyledi. Ova yollarının acilen yapılması gerektiğine değinen Pilli, verilen kırsal kesim arsalarının alt yapısı olmadığını da dile getirdi. Eskiden cami olarak kullanılan kilisenin köye kazandırılması gerektiğini ifade eden Pilli, şu an ise cami olarak kullanılan kilisede hoca olmadığını belirtti.


“İlgileneceğiz dediler ama çalışma yapılmadı”

Muhtar Pilli, “Benim muhtarlıkta ilk dönemimdir. Köy içi ve köy çevresindeki anayolların bozuk olması bizim en büyük sorunumuzdur. Yılmazköy’den Şirinevler’e gelen yoldaki çukurları ben beton doldurdum. Köy içinde olan çukurlara da beton dökeceğim. Geçtiğimiz ekim ayında bu sorunu Karayolları Dairesi’ne de bakana da bildirdim. İlgileneceğiz dediler ama halen bir çalışma yapılmadı. Üstelik Yılmazköy Şirinevler yolunun yol keşfi de çıktı. Buna rağmen bir şey yapılmadı” şeklinde konuştu.


“Çocuk parkı tamir istiyor”

“Köy girişinden futbol sahasına kadar olan kısma, belediye kaldırım yapacak diye söz vermişti. Henüz bir faaliyet yok. Köy içerisinde bulunan belediye şubesi bahçesine sözde, belediye yeşil alan ve çocuk parkı yapacaktı. Şu an çocuk parkındaki oyuncaklar tamir istiyor. Mesela mevcut olan çocuk parkına çardak, oturma bankı vs. yapılmalıdır. Köydeki kilisenin çevresi ve köy içindeki otlar temizlenmelidir.”


“Kilisenin köye kazandırılmasını istiyoruz”

“Köyde cami olarak kullandığımız diğer kilisenin yaklaşık 6 aydan beri hocası yok. Mevcut hocanın ataması çıktığı için Girne’ye gitti. Köye hoca atandı diye beni arayarak bilgilendirdiler ama köye gelen giden yok. Allah göstermesin bir cenaze, bir durum olsa köyde hocamız yok. Önceden cami olarak kullandığımız diğer kilisenin ise köye kazandırılmasını ve turistler için ziyarete hazır hale getirilmesini istiyoruz.”


“Ne yazık ki belediyeden ilgi göremiyoruz”

“Şu an kullandığımız caminin etrafını ben kendi imkânımla temizledim. Dışının boyanması için yaklaşık 10 bin lira gerekiyor. Vakıflar İdaresi’ne yazı yazdık. Cami bahçesine çardak istiyoruz. Bir de üstü kapatılırsa en azından yazın ve kışın hem insanlar korunur hem de cenaze. Sağlık ocağına ayda 1 kez doktor geliyor. Eskiden 15 günde bir gelirdi. Şu an da öyle olsa köylü için daha iyi olurdu. Çevrenin temizlenmesi gerektiğini bildirdik ama ne yazık ki belediyeden ilgi göremedik.”


“Ova yollarının acilen yapılması gerekiyor”

“Belediyenin ilgisi köye az. Sadece çevredeki otların değil çöp ve molozların da temizlenmesi gerekiyor. Köy içinde eski evler var. Bazısının sahibi temizlenmesi için izin vermiyor. Bu evler zaman içerisinde kendi kendine parça parça dökülüyor. Hâlbuki izin verilse köy içinde düz bir alan elde ederiz ve boş alanı ihtiyaçlar yönünde değerlendirebiliriz. Ova yollarının acilen yapılması gerekiyor. Toprak olduğu için sudan dolayı yarılmalar oluştu.”


“Verilen kırsal arazilerde altyapı yok”

“Kırsal kesim arsalarını da geçen sene verdiler ama hiçbirinin altyapısı yoktur. Köy içinden çıkan birkaç kişi ev yapmaya başladı. Bir kısmı ise altyapı olmadığı için arsasına ev yapamıyor. Altyapının bir an önce tamamlanması lazım. Kaymakamlık yeni mandıra yeri açıyor. Orayı da ihtiyacı olanlara verdi ama onun da altyapısı yoktur. Yapılacağı söylendi bekliyoruz.”

Bu haber 937 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Felakete davetiye çıkarıyoruz
Felakete davetiye çıkarıyoruz
Eintracht Frankfurt tur biletini kaptı
Eintracht Frankfurt tur biletini kaptı