Konfederasyon çığırtkanları geçmişi hatırlasın

Konfederasyon çığırtkanları geçmişi hatırlasın

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, federasyondan vazgeçmenin Kıbrıs Türk halkına ve Türkiye’ye darbe vuracağını belirterek, bugün iki devleti savunanların dün attıkları imzayı unutmamaları gerektiğini vurguladı.

14 Şubat 2019 - 09:52 - Güncelleme: 15 Şubat 2019 - 12:39

Deniz ABİDİN

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs’taki siyasi partilerin herhangi bir şekilde muhalefette ya da iktidarda olsunlar farklı bakış açılarına sahip olmalarını doğal karşıladıklarını söyledi. Soyer, halkoyu ile seçilmiş veya seçilmeden önce görüşünün Kıbrıs konusunun federal şekilde çözülmesine dönük inanca dayalı olan, olduğu gibi iki ayrı devleti savunan kesimlerin de olabileceğini kaydetti. Soyer, bunların birbirine saygılı olması gerektiğine dikkat çekerek, konfederasyon ya da iki ayrı devleti savunan bir insana “bu siyasi gücü ifade etme” demeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi. 

Soyer, 1998 yılında Rauf Denktaş ve İsmail Cem’in birlikte bir basın açıklaması yapıp, Klerides’in masaya oturmak istemediğini gerekçe göstererek, “Bizim için artık bir federasyon siyaseti yoktur” dediklerini anımsattı. Soyer, toplumlar arası görüşmenin değil, artık devletten devlete görüşmenin olacağının belirtildiğini söyleyerek, o dönem Derviş Eroğlu’nun Başbakan, Mustafa Akıncı’nın da Başbakan Yardımcısı olduğunu, UBP-TKP hükümetinin ise görevde olduğunu belirtti. Soyer, hükümet programına konfederasyon yazılmadı diye bunu savunan kesimlerin o dönem hükümete yapmadığını bırakmadığını söyledi. Soyer, o dönemde Eroğlu’nun UBP kurultayını toplayarak “UBP’nin iki ayrı devletin tanınmasını savunur” şeklinde tüzük değişikliğine gittiğini kaydetti. Konfederasyon diyenlerin üç yıl sonra 2001 yılının sonunda federal Kıbrıs’ı görüşmek için masaya oturduklarını anımsatan Soyer, Annan Planının gündeme geldiğini belirtti. 


“1998’de konfederasyon diye ısrar edenler, 2014’te federasyon dedi”

Ferdi Sabit Soyer, iki ayrı devlet istediğini ifade eden Eroğlu’nun da UBP tüzüğünde bu değişikliği yaptıktan sonra aradan zaman geçince Cumhurbaşkanı seçildiğini, 11 Şubat 2014 tarihinde tek egemenliği, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı, iki toplumlu siyasi eşitliği içeren federasyon talebini içeren ortak belgeye imza koyduğunu belirtti.  

Soyer, o nedenle bugün iki ayrı devlet ve konfederasyon diye ısrar edenlerin bu maziyi hatırlamaları gerektiğini ifade ederek, bu süreçte bunu savunurken Kıbrıs Türk halkına ve Türkiye’ye ne kaybettirdiklerini ve de Güney Kıbrıs’ın tek başına çözüm olmadan AB’ye girmesine yol döşediklerini hiçbir zaman unutmamaları gerektiğinin altını çizdi. 


Soyer’den Tatar’a çağrı

Soyer, bugün BM parametrelerinden sapmanın Kıbrıs Türk halkına ve Türkiye’ye bir darbe daha vuracağını belirterek, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın “AB içinde iki ayrı devlet” dediğini söyledi. Soyer, “Tatar’a çağrı yapıyorum. UBP’nin Sarayönü’ndeki merkez binasının önünde miting yapsın. İspanya’dan ayrı devlet talebinde bulunan Katalan liderlerinin yargılanmasını protesto etsin” diye konuştu. 


“Bu gibi kısır tartışmalardan artık vazgeçilmelidir”

Soyer, Kıbrıs sorununu toprak bütünlüğü ve birlik içinde çözecek tek yolun federasyon olduğunu belirterek, bütün bunların artık gerçek anlamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 Soyer, şöyle devam etti, “AB’nin birçok ülkesi bugün ayrımcılık noktasında sorun yaşıyor. Bizi iki ayrı devlet olarak AB’ye nasıl kabul edecekler? Bugüne kadar iğneyle kuyu kazarak elde ettiğimiz zemini bir çırpıda yok ederek davranmamız mümkün değildir. 1998 yılında da aynısını yapmıştınız, ancak 2014 yılında tek egemenliği temel alan federasyonun altına imza atmıştınız. Bu gibi kısır tartışmalarla iç siyasete endeksli milliyetçi nutuklar atarak pozisyon alma çabasından artık vazgeçilmelidir..” 


“Önemli olan Anastasiadis’in ne söylediği değil, neden söylediğidir”

Soyer, Dışişleri Bakanı Özersay’ın ise, “Anastasiadis size daha ne söylesin?” dediğini, bunun doğru olduğunu, ancak esas meselenin Anastasiadis’in neden bunu söylediği olduğunu kaydetti. Ferdi Sabit Soyer, hidrokarbonlara gasp edilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, gasp edilmiş idaresi olarak Kıbrıslı Türkleri ortaklıktan atmak için konfederasyon teziyle sahip çıkmak için bunu söylemekte olduğunu belirtti. Anastasiadis’in İsrail ile birlikte Doğu Akdeniz’de Amerikan Emperyalizmin en fanatik kesimlerinin Kıbrıs Türk toplumu ve Türkiye karşısında çıkarlarını güçlendirmek için bunları söylediğini belirten Soyer, önemli olanın ne söylediği değil, neden söylediği olduğunu kaydetti. 


“İsrail karşı çıkıyor”

Soyer, “Anastasisadis diyor ki, siyasi eşitlik ve etkin katılım olsaydı Kıbrıslı Türkler gazın Girit üstünden Avrupa’ya gitme önerisine karşı çıkacaklardı. Bizleri bir nevi Türkiye’nin borozanı gibi takdim ediyor.

 Bu bize Anastasisadis’in niyetini gösteriyor. Bir Kıbrıslı Türk olarak değil, aklı başında her insan buna karşı çıkar. Pek çok Kıbrıslı Rum’un da zaten karşı çıktığını görüyoruz. 

Çünkü bu çok maliyetli bir projedir, gazdan elde edilecek paranın bir kısmını yutacak bir projedir. Üstelik ikinci olarak da bu proje Kıbrıs Türk halkı, Türkiye, Yunanistan arasındaki ilişkileri iş birliği noktasında sıcaklaştırmaz. Bizim esas arzumuz Kıbrıslılar bir federal yapıda buluşurken gaz Türkiye üstünden Yunanistan’a giderek oradan Avrupa’ya gitmesidir. Böylece ortak iş birliği de gelişmiş olur. 

Doğu Akdeniz’de barışı sağlayacak olan budur, ancak İsrail buna karşı çıkıyor” diye konuştu. 


“Yakınlaşma sağlanan konuları BM kayıt altına almalı”

Soyer, Kıbrıs konusunda bir masa oluşacaksa bunun bir takvimi olması gerektiğini ifade ederek, görüşme sürecinde meydana gelen yakınlaşmaların bütün üstünde anlaşma olmayınca geçersiz olduğu kuralının yanlış olduğunu kaydetti.

Soyer, BM’nin belli yakınlaşmaları, bütün üstünde anlaşma olmasa dahi kayıt altına alması gerektiğini belirterek, eğer ki bir kopma olursa, söz konusu o konuların yakınlaşmış konular olarak kalması gerektiğini söyledi.

Bu haber 487 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakıcı’ya şok suçlama!
Çakıcı’ya şok suçlama!
Sri Lanka hükümetinden itiraf
Sri Lanka hükümetinden itiraf