Haksız rekabet esnafı bitiriyor

Haksız rekabet esnafı bitiriyor

Küçük esnaf, vatandaşın büyük marketleri tercih etmesinin en büyük nedenini “Kolaycılığa alışma” olarak nitelendirerek, bunun ekonomik olarak esnafı bitirmesinin yanında, Kıbrıslı Türkleri gelenek ve göreneklerinden uzaklaştıran bir olumsuzluk olduğunu belirtti

13 Şubat 2019 - 10:33

Süreyya ÖZDEMİR
Esnaf, büyük marketlerin alanlarının dışına çıktığını ifade ederek, bu haksız rekabetin küçük esnafı bitirme noktasına geldiğini kaydetti. “Herkes kendi işini yapmalıdır” diyen esnaf, küçük esnafın yeterince desteklenmemesi sonucu her geçen gün biraz daha yok olmaya doğru gittiğini belirtti. Esnaf, vatandaşların büyük marketleri tercih etmesinin en büyük nedenini “Kolaylığa alışma” olarak nitelendirerek,  bu yapıyla gelenek ve göreneklerden hızla uzaklaşıldığını belirtti. “Büyük marketlerdeki  park alanları ve ürün çeşitlilliği vatandaşlarımızı cezbediyor” diyen esnaf, bu orantısızlığın ise küçük esnafın ezilmesine neden olduğunu kaydetti. Esnaf, “Bu durum bizde olduğu gibi Rum kesiminde de yaşanmaktadır fakat oradaki yetkililer, büyük marketleri belirli günlerde kapatarak küçük esnafı desteklemeye çalışmaktadır. Bu durumun bizde de yaşanması gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

Esnaf ne dedi?
Sait Kozkıran: Herkesin kendi işini yapması gereklidir

“ Öncelikle, şirketlerin farklı fiyat uygulaması küçük esnafı bitiriyor. Bugün her şeyi içinde  bulunduran büyük marketlere ürün fiyatı daha farklı gitmekte ve sürümden kazanmaktadırlar, küçük esnaf bu durumdan yararlanamıyor. Marketler gibi toptan ürün satan şirketlerin tutarsız politikaları da, küçük esnafı bitirme noktasına getiriyor. Büyük marketlerin içesinde farklı reyonları içesinde bulundurmasına karşıyım, herkesin kendi işini yapması lazımdır. Kasap dışarda etini satmalı, meyvesini sebzesini vatandaş manavdan almalıdır. Bugün büyük marketlerin konfeksiyon mağazaları bile mevcuttur. Bu durum esnafın kanayan yarasıdır. Her şeyi içinde bulunduran büyük marketler birçok esnafı ekmeğinden etmektedir.”
Velid Boztepe: Büyük marketler küçük esnafı 
bitirme noktasına 
getirmektedir
“Bir müşteri büyük bir markete gittiği an bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu durumdan dışardaki ne kasap ne manav yararlanamamaktadır. Her şeyi içinde bulunduran büyük marketler küçük esnafı bitirme noktasına getirmektedir.”

Yavuz Umar: Günümüzde gelenek ve göreneklerimiz de küçük esnaflar gibi ölmeye başladı
“Büyük marketlerin her şeyi içinde barındırması özellikle açık pazar ve Bandabulya gibi yerlerdeki küçük esnafı bitirme noktasına getirmiştir. Günümüzde gelenek ve göreneklerimiz de küçük esnaf gibi ölmeye başladı. Tabi ki vatandaşların büyük marketleri tercih etmesindeki baş faktör park sıkıntısının olmaması gibi etkenlerdir. Bir esnaf olarak büyük marketlere karşı değilim fakat kendi alanının dışına çıkması küçük esnafı olumsuz yönde etkilemektedir.”

Osman Uygar: Büyük marketleri artık kimse durduramaz
“Müşterilerin büyük marketleri tercih etmesi biz küçük esnafı bitirdi. Çeşitlilik ve park gibi sıkıntılar çekmemesi nedeniyle büyük marketleri tercih eden vatandaş, küçük esnaftan alışveriş yapmaz hale geldi. Bu konuda şikâyetlerimiz olsa da elimizden gelen bir şey yok. Büyük marketleri artık kimse durduramaz.”

Cemaliye Büyükoğlu: Vatandaşın küçük esnafı tercih etmemesinin birçok nedeni var
“Vatandaşların büyük marketleri tercih etmesi bana göre küçük esnafın mağdur olmasındaki neden değildir. Küçük esnafı bitiren en önemli neden, birkaç fırsatçısın tezgâhtaki fiyatlarla oynayarak vatandaşı soğutmasıdır. Bunun yanı sıra, vatandaş kolaycılığa alışmıştır. 
Vatandaşların küçük esnafı tercih etmemesinde birçok neden var, bu sorunlar park yeri, ürün çeşitliliği ya da ürünlerin daha ucuz fiyata satılması gibi değişkenlik göstermektedir. Aslında büyük marketler bizim işimize taş koymadı, bizler kendi işimize taş koyduk. Gerek ürünlerin fiyatlarındaki değişkenlik, gerekse vatandaşlığın rahatlığı esnafı zora soktu.”

Ahmet Hüseyin Mağusalı: Bugün küçük esnaftan alışveriş yapan kimse yok
“Büyük balık her zaman küçük balığı yutar. Bugün Amerika’ya karşı gelen biri var mı yok, bu durumda ona benzemektedir. Küçük esnaftan alışveriş yapan kimse yok. İnsanların  küçük esnafı tercih etmemesindeki neden, vatandaşların kibarlaşması ve kolaylığı tercih etmesindendir. 
Bugün vatandaşlarımız, büyük marketlerden bütün ihtiyacını karşılayıp küçük esnafın zor duruma düşmesine neden olmaktadır. Bu ülkede artık küçük esnafın hali nanay!”

Baki Dilekçi: Rum yetkililerin küçük esnaflarını korumak için aldığı önlemi bizim yetkililerimiz de almalı
“Küçük esnafın zor duruma düşmesinde büyük marketlerin ciddi anlamda payı vardır. 
Bir ara büyük marketlerin eczacılığa bile soyunma girişimi vardı. 
Büyük marketlerin küçük esnafları mağdur etmemesi için yetkililerin buna bir önlem alması gerekmektedir. 
Bu durum bizde olduğu gibi Rum kesiminde de     yaşanmaktadır fakat, orada büyük marketler belirli günlerde kapatılarak küçük esnaf desteklenmeye çalışılmaktadır. Bu durumun bizde de hayata geçmesi gerekmektedir.”

Hacı Karabudak: Büyük marketlerde olan park yeri ve çeşitlilik vatandaşları oraya çekiyor
“Vatandaşın büyük marketleri tercih etmesindeki en büyük neden kolaylık sağlamasıdır. Bunun yanı sıra vatandaşların oraya gitmelerinde bir başka neden de çeşitliliğin fazla olmasıdır. Vatandaşlarımız bu ülkede büyük marketleri tercih ettiği müddetçe küçük esnafların hayatta kalması zor.”

Mahmut Yağmur: Küçük esnafın desteklenmesi gerekmektedir
“Bugün küçük esnaf ölüyor değil, ölmüştür. Büyük marketler mammayı götürüyor.
 Bu durumun bundan sonrası için önüne geçmek imkânsızdır. Vatandaşların büyük marketleri tercih etmesi küçük esnafı zor durumda bırakıyor.
 Bu ülkede artık küçük esnafın desteklenmesi gerekmektedir. 
Vatandaşlar farkında değil ki, büyük marketler bir üründe indirim yaptıklarında diğer ürünü fahiş fiyatlar altında satıyorlar. 
Vatandaşların büyük marketleri tercih etmesindeki bir başka neden de özellikle bandabulya çarşısına gidecek     yol olmaması ve zabıtaların sürekli araçlara ceza yazmasıdır.
Vatandaşlar artık Lefkoşa Belediye Pazarı’nda alışveriş yapmaktan korkar duruma geldi.”

Bu haber 585 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Felakete davetiye çıkarıyoruz
Felakete davetiye çıkarıyoruz
Eintracht Frankfurt tur biletini kaptı
Eintracht Frankfurt tur biletini kaptı