Fransa’da varlık vergisi gözden geçirilecek

Fransa'da varlık vergisi gözden geçirilecek

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi ugulamasını yeniden değerlendirilebileceğini söyledi

06 Aralık 2018 - 12:32

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, hükümetin varlık vergisi ugulamasının yeniden değerlendirilebileceğini söyledi. Griveaux, RTL radyosuna yaptığı açıklamada yapılan son değişikliğin işe yaramaması durumunda varlık vergisi ugulamasının tekrar gözden geçirileceğini belirtti ve "Aldığımız karar işe yaramıyorsa, durum iyiye gitmiyorsa değiştiririz, aptal değiliz" dedi. Fransa hükümeti, 'ISF' olarak bilinen varlık vergisi kapsamındaki mülk ve emlak varlıkları vergisini düşürmüştü. 

Ancak bu değişiklik Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'Zenginlerin Cumhurbaşkanı' olarak anılmasına neden olmuş ve 'ülkenin zengin vatandaşlarının vergi yükünü hafiflettiği' yönünde eleştirileri birlikte getirmişti.


Vergi zamları askıya alınmıştı

Fransa Başbakanı Edouard Philippe 4 Aralık günü düzenlediği basın toplantısında Sarı Yeleklerin protesto ettiği akaryakıta ve elektriğe getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurmuştu. Ülke genelinde Sarı Yelekler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmüş, protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüşmüştü.

Bu haber 380 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakıcı’ya şok suçlama!
Çakıcı’ya şok suçlama!
Sri Lanka hükümetinden itiraf
Sri Lanka hükümetinden itiraf