"Eko Turizm kurtuluşumuz olur"

"Eko Turizm kurtuluşumuz olur"

Dipkarpaz sakinleri, bölgenin kalkınmasının turizme bağlı olduğunu dile getirerek, hükümete çağrıda bulundular

08 Ocak 2019 - 10:25 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 11:30

Dipkarpazlı vatandaşlar, bölgedeki sıkıntıların başında işsizlik ve yolların bozuk olmasının geldiğini belirttiler


Vatandaş, eski bir kilisenin ilkokul olarak kullanıldığını ve bu okulda eğitim gören çocukların kullandıkları tuvaletlerin büyük sıkıntı yarattığını ifade ettiler


Bölgede bir sağlık kuruluşu olmamasının da insan sağlığı açısından sakıncalı olduğunu dile getiren vatandaşlar, Sağlık Bakanlığının bu soruna çözüm bulmasını talep ettiler


Dipkarpaz’da uygulanacak Eko Turizm modeliyle bölgenin kalkınacağına dikkat çeken vatandaşlar, turistik açıdan bölgenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladılar


Süreyya ÖZDEMİR

Dipkarpaz vatandaşları Yeni Bakış’a konuştular. Vatandaşlar bölgenin en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu belirttiler. Bölgede iş imkânı olmaması nedeniyle gençlerin farklı bölgelerde ekmek kavgası verdiğini belirten vatandaşlar, bu olumsuzluk nedeniyle ise bölge nüfusun gün geçtikçe azaldığına dikkat çektiler. Vatandaşlar,  Dipkarpaz’da uygulanacak  Eko Turizm modeliyle bölgenin kalkınacağına dikkat çekerek, turistik açıdan bölgenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladılar.


Dipkarpazlılar ne dedi?

Deniz Ocak: Bafra’daki otellerden gençlerimiz için iş istihdamı ve oraya ulaşabilmek için otobüs sözü aldık

“Bölgemizin en büyük sorunu işsizliktir. Biz Kaleburnu ve Dipkarpaz köyü sorumlusu olarak iş alanı istihdamının olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum gençlerin köyden göç etmesine neden olmaktadır. Bölgede Eko turizm yaparak bunların üstünden gelebiliriz. Fakat emirnameye takılı kaldığımız için bu durumda da sıkıntı yaşanmaktadır. Birçok vatandaşın işsizlik nedeniyle Girne ve Lefkoşa gibi yerlere gitmesi, yol tehlikesinin yanında ekstra masrafa sebebiyet vermektedir. Bu bakımdan Dipkapaz bölgesine yapılacak olan turizm yatırımı bölgeyi kurtaracaktır. Bölge gençlerine genellikle Bafra’da bulunan otellerde iş istihdamı sağlandı ancak, yol, yeme vs. gibi masrafları da düşündüğümüzde gençlerimiz yine sıkıntıya girmektedir. İşsizlikle ilgili sıkıntılarımızı anlatmak için,  Çalışma Bakanı Sn. Zeki Çeler’den yardım istedik ve Bafra’daki otellere  köyümüzdeki gençlerin işe girmesi ve bölgeden otellere gidilebilmesi için bir servis aracı sağlanması sözünü almış olduk. Dipkarpaz bölgesindeki sıkıntılara çare üreten belediyemizin bütçesi her şeye yetmemektedir. Esnafın iş yeri sayısı belli, dışardan herhangi bir yardımda sağlanmıyor. Bölgemizdeki,  belediye vatandaşa yardım sağlayacak tek yer niteliğindedir. Belediyenin bütçesinin belli olmasından dolayı herkese yetişememe gibi bir gerçeği de vardır. Bölgede farklı alanlardan herhangi bir gelirimizin olmaması bize sıkıntı yaşatmaktadır. Bu nedenle köy halkının sıkıntıları için yetkilerden göç vermemek ve iş istihdamı sağlanması adına yardım istiyoruz. Kendi köyümüze herhangi bir yatırım yapılmasa da en azından köyümüzden Bafra’ya gidilebilmesi için bir otobüs çıkarılmasını talep ediyoruz.”


Ervin Sönmez: İlkokuldaki tuvaletlerin çocuklar için çok uzakta olması büyük bir problemdir

“Dipkarpaz bölgesinde yaklaşık 13/14 tane eko turizm tesisi var. Bu tesisler son iki yıldır gayet iyi çalışmaktadır. Özellikle yaz aylarında turizm tesislerimiz kalkınmaktadır. Bölgemizdeki turizmin kalkınması için de bölge %65’lik bir turizm yatırım bölgesi olarak ilan edildi. Bölgede çok hızlı olmasa da turizm yatırımlarımız yapılmaktadır. Aileler,  bölgede genellikle eko turizm yapıyorlar. 

Bu turizmde rekabete de yansımaktadır. Aynı zamanda bu sayede aslında iş imkânı da sağlanmaktadır. Dışardan gelecek olan işçilerin çok pahalıya gelmesi nedeniyle köy içinden işçi temin edilmektedir. Bölgemizdeki en önemli sorunlardan biri Dipkarpaz bölgesinde 1980’den kalma okuldur. Bu okul, zamanında bir lise olarak kullanılmaktaydı. Şu an ise ilkokul olarak kullanılmaktadır. Okulun birçok eksiği olmasına rağmen hiçbir destek alamadık. Çocuklarımızın tenefüslerde çıkabilecekleri bir alanları bile yok. Teneffüs saatlerinde bile çocuklar içerde oturmaktadır. Önceki senelerde öğretmen eksimiz bile vardı bu sene en azından öğretmen açığımız bulunmamaktadır. İlkokuldaki tuvaletlerin çok uzakta olması büyük bir problemdir.  Çocuklar ancak uzunca bir yolu aştıktan sonra tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Millî Eğitim Bakanı Sn. Cemal Özyiğit’ten bu konuda desteklerini beklemekteyiz.  Dipkarpazlı vatandaşlar olarak bizler artık gözden de gönülden de ırak olmak istemiyoruz. Biz de bu ülkenin vatandaşıysak her bölgede olduğu gibi bizlere de eşit davranılmasını özellikle eğitim ve sağlık konusundaki eksiklerimizin giderilmesini istiyoruz.”


Evren Dağ: Dipkarpaz bölgesi için yetkililerle diyalog kursak da herhangi bir iyileştirme henüz gerçekleşmedi

“Dipkarpaz bölgesinde elektrik kurumunda çalışmaktayım. Evlatlarımıza iyi bir gelecek vaat etmek adına dişimizi tırnağımıza takıp çalışmaktayız, fakat köyün merkezden uzak olması nedeniyle yetkililer tarafından göz ardı ediliyoruz. Burası bizim gözümüzde KKTC’nin en güzel bölgesidir. Fakat köyümüzde iş alanında yatırımın olmaması nedeniyle uzaklarda iş aramak zorunda kalıyoruz. Dipkarpaz köyünün en büyük sıkıntılarından biri yollarımız. Çukurlar nedeniyle mağdur oluyoruz. Bizler bu bölgenin sorunları için yetkililerle diyalog kursak da herhangi bir faaliyet henüz yapılmadı. Özellikle bu durumlar köyümüze gelen yabancılar için sıkıntı yaratmaktadır. Bölgemizde birçok problem olmasına karşın köyümüzün sınırları içerisinde bulunan doğal parkın bize faydası, bulunmaktadır. Dipkarpaz bölgesinin turizm açısından eksikleri mevcuttur. Bölgenin kalkınabilmesi için Eko turizmin yaygın olması taraftarıyız. Fakat bunun için de gücümüz yok. Köyümüzün içeresinden her gün ortalama 30-40 tane otobüs Dipkarpaz burnuna gitmektedir. Bu otobüslerin az da olsa esnafa faydası olmaktadır. Özellikle Dipkarpaz köyünde bulunan okullarda sorunlar mevcuttur. İlkokulda tuvalet sıkıntısının olması bizleri vicdanen rahatsız etmektedir. Bunun yanı sıra bölgemizde sağlık alanında da sıkıntımız vardır. Bu bölgenin şehirlere uzak olması bizleri mağdur etmektedir. Bölge sakinlerinin tek istediği yol, ilkokul ve sağlık sıkıntılarına çare bulunmasıdır.”


Ömer Acun:Bölgenin en büyük sıkıntısı işsizlik

“Dipkarpaz köyünde yaşayan bir vatandaş olarak belli bir geçim kaynağım yoktur. Bölgemizin merkezden çok uzak olması nedeniyle perişan olmaktayız. Gençlerimizin birçoğuna iş imkânı sağlanmamaktadır. İş imkânı olan gençler de kendi tarlası ve hayvanlarıyla uğraşmaktadır. Bunu yapan gençlerin çoğu da kazanç sağlayamadıklarından dolayı şikayet etmektedir. Dipkarpaz’ın turistik bir bölge olduğunu görüyoruz, buranın öncelikle turizm açısından gelişmesi gerekmektedir. Bölgede küçük çaplı seracılık yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bölge balıkçılığa uygun olmasına rağmen bir türlü gelişim gösterememiştir. Bölgenin en büyük sıkıntısı işsizliktir, bu anlamda bölge halkı yetkililerden yardım beklemektedir.”


Mehmet Çobanoğlu: Dipkarpazlıların yetkililerden tek isteği bölgeye yeteri kadar hizmet sağlanmasıdır

“Bölgede hayatımı hayvancılık ve tarım yaparak sağlamaktayım. Eskiye nazaran şimdi tarım ve hayvancılık daha iyiye gitmektedir. 

Dipkarpaz bölgesinde en büyük sıkıntımız bölgedeki hür  eşeklerin ürünleri yemesidir. Bölge halkının yetkililerden tek isteği bölgeye daha iyi hizmet sağlanmasıdır.”


Kudrettin Erdoğan: Dipkarpaz’da tek başımıza yaşam mücadelesi vermekteyiz

“Dipkarpaz’ın merkezden uzak olması bizleri sıkıntıya sokmakta, bölgede iş alanının olmaması nedeniyle çok fazla göç vermektedir. Dipkarpaz bölgesi KKTC’nin en güzel bölgelerinden biri ancak herhangi bir yardımın yapılmaması bölge halkını mağdur etmektedir. Gençlerimizin sürekli dışarıda iş araması nedeniyle sıkıntı çekmekteyiz. Bölgemizdeki insanların geneli tarım, hayvancılık ve emekli maaşlarıyla geçinmekte. Yetkililerin buraya herhangi bir yatırım yapmaması nedeniyle bölgede insan sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bizler burada tek başımıza yaşam mücadelesi vermekteyiz artık yetkililerin bizi görmesini istiyoruz.”


Hüseyin Çivi: Dipkarpaz bölgesinde nüfus günden güne azalmaktadır

“Dipkarpaz bölgesinin sorunları çok fazla. Bölgemiz KKTC’nin turistik açıdan en güzel beldelerinden bir olmasına rağmen yatırımsız bir bölgedir. Halk burada kendi başına bırakıldı. Deyim yerindeyse burası insanların unutulduğu bölgedir. Köyümüzün geçmiş nüfusuyla bugünkü nüfus yapısına bakıldığında ciddi anlamda düşüşler görmekteyiz. Bölgemizde işsizlik ve hayatını idamesi için gerekli şartlar olmamasından dolayı sürekli olarak göç vermektedir. Hükümetler  Dipkarpaz’a ciddi anlamda ambargolar koymaktadır. Milli parkımıza, meşhur eşeğimize ve  doğasına sahip olsak da, buradaki insanlara yetkililerce sahip çıkılmamaktadır. Buradaki insanların geçim kaynağı balıkçılık olsa da bunun yanında tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Bölgemizde insan sayısı ciddi anlamda azaldığı için halk sıkıntı çekmektedir. Bölgenin çok güzel olmasına rağmen sahip çıkılmaması ve sürekli göç vermesi bizi mağdur ediyor. Bu anlamda yetkililerden bölgeye turizm yatırımı planlaması bekliyoruz. Bölgeye eko turizm yatırımı yapılmalıdır. Bölgenin önünü açabilecek tek şeyin turizm olduğunu düşünüyoruz. Bölgenin tarihi ve görünüm açısından kutsal bir yer olduğu apaçık meydanda, ancak bölgeli mağdur ediliyor. Dipkarpaz Bölgesi gerekli ilgiyi görmemektedir. Merkezden uzak olan bölgemizde sağlık sorunları da ciddi anlamda sıkıntıya düşürmektedir. Bölgede 24 saat hizmet verecek bir hastanenin olması şarttır.”

Bu haber 665 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Yollarımız perişan bir halde”
“Yollarımız perişan bir halde”