Dolarizasyona karşı altın ile destek

Dolarizasyona karşı altın ile destek

T.C. Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, günümüzde dolarizasyon tehdidine karşı altınla ticaretin kolaylaştırılması ve desteklenmesi gerektiğini bildirdi

26 Ocak 2019 - 12:42

T.C. Mücevher İhracatçıları Birliğince, 2018 yılında gerçekleştirilen  faaliyetlere ve 2019 hedeflerine ilişkin Dış Ticaret Kompleksi’nde bir basın  toplantısı düzenledi. Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye altın takı sektörünün 35  bin kuyumcu ve 6 bin üreticisiyle birlikte toplam 1 milyon kişinin geçimini  sağladığını dile getirdi.


"Dubai’de ticarette para yerine altın da kullanımına kolaylık sağlanıyor"

Günümüzde dolarizasyon tehdidine karşı altınla ticaretin kolaylaştırılması ve desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Kamar, "Özellikle Rusya, Hindistan, Meksika, Çin, İran, Venezuela gibi ülkelerde dolarizasyondan kurtulmak amacıyla ya kendi paralarıyla ya da altınla ticaret yapılıyor. Bu ticaret sayesinde altınla serbest dolaşım sağlanıyor. Altınla ticaretin en büyük  örneği, Dubai. 

Ülkemiz, altın takıda ciddi bir üretim hacmine sahip olmasına karşın üretimi bile olmayan Dubai’nin ihracatı, Türkiye’nin birkaç katı kadardır. Çünkü Dubai’de ticarette para yerine altın da kullanımına kolaylık sağlanıyor.”  diye konuştu.

Bu haber 383 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakıcı’ya şok suçlama!
Çakıcı’ya şok suçlama!
Sri Lanka hükümetinden itiraf
Sri Lanka hükümetinden itiraf