Çavuşoğlu: NATO ülkelerinin bazılarında S-300’ler var

Çavuşoğlu: NATO ülkelerinin bazılarında S-300'ler var

T.C. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO ülkelerinin bazılarında S-300ler olduğunu belirterek "Herhangi bir hava savunma sistemine sahip olmak NATO üyeliğiyle çelişmez" dedi

10 Nisan 2019 - 10:41

T.C. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO ülkelerinin bazılarında S-300'ler olduğunu belirterek "Herhangi bir hava savunma sistemine sahip olmak NATO üyeliğiyle çelişmez..ABD Patriot satmak istemezse yarın biz ikinci S-400'ü de alabiliriz, başka bir hava savunma sistemi de alabiliriz" dedi. 

Çavuşoğlu şunları söyledi;
"ABD seyahatimiz çok başarılı geçti. Bizim S-400'ü neden almak zorunda kaldığımızı açıkladıktan sonra senatörler bunu böyle bilmediklerini söyledi. Bu tür temasları sürdürmekte fayda var. NATO üyesi bazı ülkelerde S-300'ler var. Herhangi bir hava savunma sistemine sahip olmak NATO sistemleriyle çelişmez. Bu konuda NATO Genel Sekreteri, bunun egemen bir ülkenin kendi kararı olduğunu söyledi. NATO ile ilgili kararlar oybirliği ile verilir. Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamak absürttür. Onların Rusya düşmanlığı var. Herhangi bir ülke başka bir ülkeye düşman oldu diye bizim de olmamız gerekmez. Biz egemen bir ülkeyiz. Sürekli yaptırımlardan bahsediyorlar. CATCA kararına baktığımız zaman F-35'ten bahsetmiyor. Esas müttefikliğe zarar veren onlardır.

Madem bu konularda hassassınız gelin bir çalışma grubu oluşturalım dedik. ABD'nin gerçek endişesi buysa bu teklifi kabul eder. NATO'dan ABD'den gelecek uzmanlar incelerler ve tehdit oluşturmadığını görürler. İsrail'in emrindeki F-35'ler Suriye üzerinde uçuyor ve Suriye'de şu an S-400'ler var. ABD'nin elindeki F-35'ler Suriye'de uçuyor. Bunlar tamamen Rusya'nın kontrolündeki sistemler olarak tehdit oluşturmuyorsa, Türkiye'nin elindeki sistem nasıl tehdit oluşturuyor. Biz bu konuda tüm müttefiklerimize şeffaf davrandık."

"OYLARIN YENİDEN SAYILMASI DEMOKRASİNİN BİR PARÇASI"

"Avrupa Birliği'nin açıklamalarını objektif olarak görmüyoruz. AB ülkelerinde de itiraz ve yeniden sayım vardır. Seçimin nasıl gerçekleştiğine bakmak lazım. Genel anlamda demokratik ve şeffaf bir seçim oldu. Oyların yeniden sayılması demokrasinin bir parçasıdır. Biz demokrasiye ve demokratik seçimlere bağlı bir ülkeyiz. Vatandaşın oyuna sahip çıkmak da herkesin görevi.


Bu haber 17 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaburç sınırları delik deşik etti
Karaburç sınırları delik deşik etti
Vatandaş gibi üretici de zorda
Vatandaş gibi üretici de zorda