Bereket felaket oldu!

Bereket felaket oldu!

KKTC’de hızla artan nüfus karşısında yetersiz kalan sorunlu kanalizasyon şebekelerinden şiddetli yağışlarla birlikte yeryüzüne çıkan pis sular, sebze-meyve ve içme suyu yolu ile insanlara bulaşıyor.

05 Aralık 2018 - 10:01 - Güncelleme: 06 Aralık 2018 - 12:11

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, şiddetli yağışlarla birlikte kanalizasyon suyu ile yağmur suyunun birbiri ile karıştığını söyledi. Yağmur suyuna karışan kanalizasyonlu suyunun yollara ve sokaklara aktığını dile getiren Refikoğlu, sel felaketinin de ötesinde halk sağlığını tehlikeye atan ciddi sağlık sorunları ile de karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten ise, KKTC’de şehirlerin kanalizasyon şebeklerinin mevcut nüfusu kaldırabilecek kapasitede olmadığını kaydetti. Sarpten, kanalizasyon sularının şiddetli yağışlarla birlikte sorunlu şebekelerden yeryüzüne çıkarak yağmur suyu ve yer üstü suları ile karıştığını belirtti. Sarpten, bu durumun halk sağlığı açısından oluşturduğu tehlikeye dikkat çekti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zafer Erdoğmuş da, son zamanlarda Hepatit A hastalarında bir artışın gözlemlendiğinin altını çizdi. Erdoğmuş, kanalizasyon suyu ile temas eden suyun sebze-meyve ve içme suyu vasıtası ile insanlara geçmesi sonucu sarılık, ishal ve Hepatit A gibi hastalıkların ortaya çıktığına vurgu yaptı.

 

Özlem ÇİMENDAL

Altyapı sorununun kangrenleştiği KKTC’de şiddetli yağmurların etkisi ile nüfusa oranla yetersiz olan birçok sorunlu kanalizasyon şebekesinden yer üstü sularına karışan kirli kanalizasyon suyu halk sağlığını tehdit ediyor. İçme suyu, sebze-meyve yolu ile insana ulaşan kanalizasyon suyu sarılık, Hepatit A ve ishale neden oluyor.

 

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu:

“Altyapı ile üst yapı suyu birbirine karıştı”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, önceleri bereket olarak görülen yağmurun son zamanlarda KKTC’de felaket haline geldiğini kaydetti. Refikoğlu, en küçük bir damlada birçok yerin su basma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

 

Kanalizasyon suyu ile yağmur suyu birbirine karıştı

Altyapı yani kanalizasyon suyu ile yağmur suyunun birbiri ile karıştığını anlatan Refikoğlu, bunun da beraberinde çok ciddi tehlikeleri getireceğini vurguladı. Yağmur suyuna karışan kanalizasyonlu suyunun yollara ve sokaklara aktığını dile getiren Refikoğlu, sel felaketinin de ötesinde halk sağlığının tehlikeye atacak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek hastalık tehlikesi ile de karşı karşıya olunduğunu ifade etti.   

 

Halk sağlığı tehlikede

Merter Refikoğlu, “Altyapı ile üst yapı birbirine karışıyor. Yağmur suyu ile kanalizasyon suyu birbirine karışmış durumda. Yağmur suyu ile karışan bu pis sular sokaklarımıza, yollarımıza akıyor. Buralardan biz arabalarımızla geçiyoruz, çocuklarımız o yollarda yürüyor. Çok ciddi şekilde sağlıksız bir durum söz konusu” ifadelerini kullandı.

 

 Plansız altyapı nedeni ile KKTC felakete sürükleniyor

Yıllardır Mağusa’nın Lefkoşa’nın Girne’nin planlanması için mücadele verdiklerini ifade eden Refikoğlu, “Anlatmaya çalıştığımız tam da bugünlerde yaşadığımız felaketlerdir” dedi. Refikoğlu, altyapının planlı ilerlememesi, su giderlerinin sistemli hayat bulmaması ve dere yataklarına yapılan plansız ve yasa dışı inşaatlaşmalar nedeni ile KKTC’nin gün geçtikçe doğal gelişmeler karşısında dayanamayacak bir altyapı felaketine doğru sürüklendiğini söyledi. 

 

Kontrolsüz nüfus, planlı altyapı ve sistemi zorunlu kılıyor

KKTC’nin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünün de altını çizen Refikoğlu, bunun da beraberinde planlı bir yapılaşmayı ve sistemli bir altyapıyı getirmesi gerekirken, durumun tam tersi olduğunu kaydetti. Refikoğlu, ön görüler ışığında alınması gereken önlemlerin göz ardı edilerek alınmaması nedeni ile en ufak bir yağmurda doğal felaketlerin baş gösterdiğini dile getirdi.

 

“Yaptığımız planlara da uymuyoruz”

Ülkede her alanda planlama yapılmamasının eksikliğinin çok derinden hissedildiğine dikkat çeken Refikoğlu, “Sosyal-ekonomik planlama, ulaşım planlaması ve diğer planlamaların şart olduğu gerçeği önümüzde durmaktadır. Dünya yıllar öncesinden bunları yapıp hayatlarına adapte etmişken, biz hala planlama yapamayıp, plansız bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz, hatta bununla da kalmıyoruz yaptığımız planlara da uymuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Resmi makamlar ve belediye, Lefkoşa İmar Planı’na uymuyor, yasa dışı hareket ediyor

Lefkoşa İmar Planı’na uyulmadığının ve planın değiştirildiğinin de altını çizen Refikoğlu, hem resmi dairelerin hem de belediyenin yasa dışı şekilde planın dışarısına çıkarak, Lefkoşa ve Lefkoşalıların yaşanacak en ufak bir olay karşısında birçok tehlike ile karşı karşıya bırakıldığını kaydetti.

 

Girne-Lefkoşa ve Mağusa’yı daha kötü günler bekliyor

Girne, Lefkoşa ve Mağusa’yı daha kötü günlerin beklediğine dikkat çeken Refikoğlu, “Bunlar daha iyi günlerimiz, bunların daha kötüsüne de kendimizi hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

Uzmanlara acilen bir araya gelerek altyapı planlaması çağrısı

Merter Refikoğlu, “Bir an önce ormancısından, sucusundan, şehircisine, mimarına ve altyapıcısına kadar tüm uzmanların bir araya gelerek şehirlerimizin altyapısını hızlıca planlamaları gerekiyor. Yağan iki damla yağmurda Lefkoşa’da kriz yaşandı. Kışın başında belediye başkanlarımız çıkıp, kışa hazır olduklarını söylemişlerdi, bugün görüyoruz ki yeterince hazır değillermiş” şeklinde konuştu.

 

 Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten:

“Kanalizasyon şebekleri yetersiz, kanalizasyon suyu sık sık yeryüzüne çıkıyor”

Nüfusu hızla artan KKTC’de kanalizasyon şebekelerinin yetersiz olduğunu söyleyen Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten de, yetersiz ve sorunlu şebekeler nedeni ile sık sık yer altı kanalizasyon suyunun yeryüzüne çıktığına işaret etti.  

 

“50 bin nüfusluk şehrin şebekesi ancak 10 bine hizmet verecek kapasitede”

Altyapı sorununun en üst boyutta yaşandığı şehirlerin başında Girne geldiğine dikkat çeken Sarpten, 50 binin üzerinde nüfusa sahip olan ve betonlaşmanın hat safhaya ulaştığı Girne’nin ancak 10 bin kişiye hitap edebilecek kanalizasyon şebekesi olmasının yaratacağı tehlikelere vurgu yaptı. Sarpten,  bu kanalizasyon şebekesinin birçok bağlantı yerlerinde de ciddi sorunlar olduğunu kaydetti.

 

Kader değil, vurdumduymazlık

Şiddetli yağışlarla birlikte sorunlu kanalizasyon şebekelerinden kirli suyun yeryüzüne çıkarak yağmur suyu ve yer üstü suları ile karıştığını anlatan Sarpten, yaşananlara önlem alınması mümkünken kaderciliği ön plana atarak, doğa felaketi olarak savunmaya geçen çevrelere de eleştirilerde bulundu.

 

“Mevsimleri uçlarda yaşıyoruz, bu manzaraları daha sık göreceğiz”

Yaşananların kader değil, önlem almamak olduğuna işaret eden Sarpten, “Kıbrıs iklim değişikliklerinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. Yağış rejimlerimiz çok ciddi değişti ve uçlarda yaşıyoruz. Yazlarımız çok kurak geçmeye başlarken, kışlarımız da çok fırtınalı ve şiddetli yağışlı geçmeye başladı ve bundan sonra da daha sık bu manzaraları görmeye başlayacağız. İşte bu nedene altyapı çok önemli” dedi.

 

“Rant ile ülke geleceği arasında bir seçim yapmalıyız”

İklim değişiklikleri ile birlikte alınması gereken çeşitli önlemlerin gerekliliğine dikkat çeken Hasan Sarpten, bu yapılmadığı takdirde KKTC’yi daha kötü bir tablonun beklediğini dile getirdi. Rant ile ülke geleceği arasında bir seçim yapılması gerektiğine vurgu yapan Hasan Sarpten, “Birileri bu işlerden rant elde edecek diye bu ülkenin geleceği karartılmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

 

 Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zafer Erdoğmuş:

“Sarılık, ishal ve Hepatit A hastalıkları artıyor”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zafer Erdoğmuş ise, kanalizasyon suyu ile yerüstü sularının temasının Hepatit A başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabileceğini söyledi.

 

 “Kanalizasyon suyu ile karışmış su, sebze-meyve ve içme suyu yolu ile insana taşınıyor”

Son zamanlarda Hepatit A hastalarında bir artışın gözlemlendiğinin altını çizen Erdoğmuş, hastalığın yeryüzü suları ile kanalizasyon sularının birbirine karışması sonucu insanlara erişmesi ile gerçekleştiğini ifade etti. Erdoğmuş, kanalizasyon suyu ile karışmış kirli suların, sebze ve meyve yolu ile insanlara taşındığını kaydetti. Çocuk ve büyüklerde görülen sarılık hastalığının da başlıca nedeninin kanalizasyon suyu ile temas etmiş temiz suların insanlara ulaşması olduğunu dile getirdi.

 

Kışın ve yağışların şiddetli olduğu dönemlerde ciddi oranda yükseliyor

Erdoğmuş, kanalizasyon suyu ile temas eden suyun sebze-meyve ve içme suyu vasıtası ile insanlara geçmesi sonucu sarılık, ishal ve Hepatit A hastalıklarının ortaya çıktığına vurgu yaptı. İshallerin ve sarılığın yazın görülebildiği gibi, kışın ve yağışların şiddetli olduğu dönemlerde de ciddi oranda yüksek seviyede görüldüğüne işaret etti. 

Bu haber 34 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe için tehlike çanları çalıyor!
Fenerbahçe için tehlike çanları çalıyor!
Galatasaray'da hedef 3 puan
Galatasaray'da hedef 3 puan