"Asgari ücretliye kız bile vermezler"

"Asgari ücretliye kız bile vermezler"

Asgari Ücret Saptama Komisyonu 2019’un ilk toplantasını perşembe günü yapmaya hazırlanırken, sokaktaki insan “Milletvekilinin bile aldığı maaşla geçinemediği bir ülkede vatandaş nasıl geçinsin?” diye sordu

07 Ocak 2019 - 10:40 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 11:08

Kaynak: Yeni Bakış

Hüseyin ERDAMAR – Cemal İNCE

Asgari Ücret Saptama Komisyonu 2019’un ilk toplantasını perşembe günü yapmaya hazırlanırken, sokaktaki insan “Milletvekilinin bile aldığı maaşla geçinemediği bir ülkede vatandaş nasıl geçinsin?” diye sordu.


Vatandaş ne dedi?

Doğan Güney: Milletvekili geçinemiyorsa asgari ücretli nasıl geçinsin?

“Milletvekillerimiz aldıkları maaşla geçinemediklerini açıkladı, bizim gibi insanlar asgari ücretle nasıl geçinsin? Bu ülkede ezilen ezilecek sevinen sevinecek bu hayat böyle, imkanı yok olmaz bu iş düzelmez.”


Emrah Çelik: Asgari ücret biraz artırılıyor ancak herşeyin fiyatı da yükseliyor

“Devlet asgari ücreti artırıyor ancak her şeyin fiyatını da yükseltiyor, o zaman zaten asgari ücreti yükseltmiş yükseltmemiş bir anlamı olmuyor. Mesela daha önceden bir kazağın fiyatı 50 TL’idi, şimdi 75 TL oldu. Asgari ücret biraz yükselecek diye fiyatlar artmaya başladı,  değişen hiçbir şey yok. İnsanlar alışveriş yapamıyor. 

3 koli mal çıkartıyoruz 9 bin TL ödüyoruz, mesela bir ürünü Türkiye’den 50 TL’ye alıyoruz ve ödediğimiz vergilerden dolayı 70 – 80 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Bu fiyatlar müşteriye pahalı geliyor, bu işin çözümü denge kurmaktan geçer. Ama maalesef bizim ülkemizde öyle bir şey göremiyoruz.”

Eyüp Saylık: Kimse açlıktan ölmedi

"Kimse açlıktan ölmedi, Asgari Ücret normal, ben esnafım halk gelip alışveriş yapıyor bir sorun yok herkes halinden memnun.”Bayram Saylık: Devlet ne yapsa yaranamaz

“İnsanlar günlük 1.000 TL alsa gene yetmez gene şikayetci olur, insan oğlu doymaz. devlet hiç birşey yapamaz ne yapsa yaranamaz.”


Mehmet Dinçer: Asgari ücretle bu devirde geçinilmez

“Asgari ücretle bu devirde geçinilmez. Allah asgari ücretle geçinmeye çalışan herkesin yardımcısı olsun, bu durumu hükemetin düşünüp kendileri nasıl bu kadar yüksek maaşlar alıyorsa asgari üçretliye de belli bir çözüm bulmalı. Yıl başı gelir gelmez %30 zam koydular, yapsınlar asgari ücrete de %30 zam o zaman. Alım gücü düştü, bu sene yılbaşı yaşamadık. devletin girdileri düşürmesi lazım, geçen sene 30 TL’ye satılan bir mal bu sene 60 TL. Allah asgari ücretliye, özel sektör çalışanlarına yardım etsin.


Aburrahman Gür: Asgari ücretle çalışan biri evlenemez

“Devletin asgari ücreti yükseltmesi için bütçesi olması gerekir ama bütçesi yok. En çok gazinolardan ve eğlence mekanlarından vergi geliyor ve bu gelir yetişmiyor. Asgari ücretle geçinilmiyor. Asgari ücrete çok az bir zam yapılıyor, diğer herşeye iki katı zam yapılıyor. Geçen yıl yenilediğimiz ehliyet, sigorta ücreti bu yıl neredeyse iki katına çıkmış bulunmakta. Asgari ücretle çalışan biri evlenemez, ben asgari ücretle çalışan biriyim evlenemedim.”

Ali Bal: Devletin el atması lazım

“Devletin el atması lazım. Vergilerden düşülmesi ve denetim yapılması gerekiyor. Vatandaş alışveriş yaparken zorlanıyor çünkü alım gücü yok. Geçen yıl da aynı fiyata verdiğimiz ürünleri bu yıl insanlar alamıyor ve bizimle pazarlığa giriyorlar. Biz poşeti ücretsiz veriyoruz, ücretli olsa hiç alışveriş yapmazlar.”


Cem Batman: Devlet insanları açlığasefilliğe mahkum etti

“Asgari ücretle çalışanı devlet gözden çıkardı. Devlet insanları açlığa sefilliğe mahkum etti. Asgari ücretle çalışan biri pazara gelip bişey almadan dönüyor. Devlet maaşları yükseltecek elektrik, su, yakıt vb. ihtiyaçlardan düşecek, bu işin başka çözümü yoktur. Maaşları yükseltmeden herşeye zam olmaz.”

Tahsin Bal: Asgari ücretle geçinen birinin tenceresi kaynamaz

“Döviz bu kadar yüksek olduğu sürece geçim çok zor. Asgari ücretle geçinen birinin tenceresi kaynamaz. Ben esnafım insanlar alışveriş yapmıyor, hiçbirşey satamıyoruz, alım gücü çok düştü. Müşteri mutlaka pazarlığa giriyor çünkü insanlarda alım gücü bitti. Zaten vatandaş geçim sıkıntısı yaşıyor bir de poşetten 0.25 Kr. almaya başladılar böyle olmaz. Devletin haksız kazanç sağlayanlara denetim yapması gerekiyor.”

Bu haber 1148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Yollarımız perişan bir halde”
“Yollarımız perişan bir halde”