"Apartman demek daha çok insana ev demek"

"Apartman demek daha çok insana ev demek"

Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi, hükümetin gündeminde kırsal kesim arsası vermek yerine sosyal konut projesi olduğuna dikkat çekerek, hükümete destek belirtti.

08 Ocak 2019 - 10:44 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 11:30

Melin DOBRAN
Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi, hükümetin gündeminde kırsal kesim arsası vermek yerine sosyal konut projesi olduğunu söyledi. Muhtar Şemi, yüksek katlı apartmanların yapıldığı takdirde, daha çok kişinin ev sahibi olacağını belirtti. Bu sayede de seçim yatırımı olarak arsa dağıtılmasının da önüne geçileceğini ifade etti. Şemi, mandıra bölgesindeki su sorununun ise bu yıl içinde aşılacağına inanıyor.

“Kırsal arsa dağıtımı askıda kalmıştı”
“Kırsal kesim köyler için önemlidir. Hisarköy Türk köyüdür. Eski hükümetler geçmişte, burası Türk köyü olduğu için civardaki Rum köylerinden gençleri buraya taşımak istedi. Köylü buna karşı çıkmıştı. Köyün en fazla 20 kırsal kesim arsasına ihtiyacı varken, 400 dediler. Bundan dolayı belli bir süre askıda kaldı ve arsa dağıtılmadı.”

“Kırsal arsa yerine sosyal konut gündemde”
“Şu anki hükümet sosyal konut projesi yapacağını açıkladı. Bu sayede dikey konut yapıldığı zaman, müstakil ev yerine yüksek katlı apartmanların olması daha iyi olacak. Seçim yatırımı olarak verilen arsalar ya da arsayı alıp satma gibi olaylar yaşanamayacak. Sosyal konut projesi ile hem bunların önüne geçilecek hem de bir yerde çok kişi kalabilecek.”

“Umarım bu yıl mandıralardaki su sıkıntısını gideririz”
“Köyümüzün içindeki mandıraları 2007 yılında dışarıya çıkarttık. Mandıra bölgesinde sadece su yok. Elektrik var, yolu ise havaradır. Belediye ile istişare ettik ve umarım bu yıl içerisinde mandıra bölgesindeki su sıkıntısını gideririz. Türkiye’den gelen su köye bağlandı ama evlerde kullanılmak üzere verildi. Bu su bize köyün içinden geçen hattan değil, Karşıyaka’dan gelen eski hattan verildi. Biz köyün içinden geçen hattan gelmesini istemiştik.”

“Yolların birçoğu iyi durumdadır”
“Aydınlatma konusunda biraz sıkıntı var. Elektrik Kurumu’na bağlandıktan sonra başladı. Mesela arızayı bildiriyoruz yaklaşık 20 gün sonra gideriyorlar. Yeniden belediyelere bağlansa daha iyi olurdu. Yollarımızın birçoğu iyi durumdadır ama bakım isteyen yollar da var. Yeni yapılan Lefkoşa yolu var. Bu yoldaki köprülerin içini doldurdular. Yağmur suyunun gidecek yeri olmadığı için sel yola zarar verdi. Karayolları’na bildirdik ama çalışma yapılmadı.”

“Ova yolları düzeltilmeli”
“Köyümüzde muhtarlık binası, cami, çocuk parkı, dernek lokali ve kültür merkezimiz var. Köyümüzde festival de olur. Mart ayının ilk haftası orkide festivali hazırlığı yapılır. Çiftçilerimiz geçen yıl kuraklıktan dolayı etkilendi. Ova yollarımız düzeltme ister. Lapta’daki sel felaketinden dolayı buradaki birçok iş durdu.”

Bu haber 785 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Köy içi yollara beton dökeceğim”
“Yollarımız perişan bir halde”
“Yollarımız perişan bir halde”