ABD’den petrol ve doğal gaz ithali durdu

ABD'den petrol ve doğal gaz ithali durdu

Çin Gümrük genel Müdürlüğü verilerine göre, Pekin, ekim ayında ABD’den petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatını sıfıra düşürdü

01 Aralık 2018 - 14:24

Çin Gümrük genel Müdürlüğü verilerine göre, Pekin, ekim ayında ABD’den petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatını sıfıra düşürdü. Bununla birlikte, Rusya’dan alınan petrol miktarı maksimum seviyeye ulaştı. 


Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ABD’ye pazarını nasıl kapattı? 

Amerikalıların Çin pazarını kaybetmede uğradıkları zarar, yılda milyarlarca dolar olarak ifade ediliyor. Pekin, geçtiğimiz yıl ABD'den yaklaşık 3.6 milyon ton LNG ithal etti. Böylelikle ABD, Çin'e bu tip yakıt sağlayan ülkeler sıralamasında Katar'ı (2.7 milyon ton) geçerek Avustralya'dan (4.8 milyon ton) sonra ikinci oldu. Reuters’ın hesaplamalarına göre, ABD ihracatçıları, Çin’e tedarik ettikleri LNG’den yılda yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etti. ABD’nin Çin’e LNG ihracatı 2018 yılında düşerek, Ağustos ayında 1 milyon tona bile ulaşamadı (2017 yılının aynı döneminde bu miktar 2.1 milyon tondu). Çin, gaz ithalatını yüzde 17 oranında arttırarak petrolde de ekim ayında günde 9.7 milyon varil alarak ithalatını rekor seviyeye ulaştırdı. Petrolü Suudi Arabistan ve Rusya’dan alan Çin, LNG’yi de Avustralya (2.27 milyon ton Ekim ayında), Katar (960 bin ton) ve Malezya’dan (496 bin ton) ithal etti. 


Ticaret savaşının bir sonucu

ABD’den petrol ve LNG’nin ithalatına son verilmesi, Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşının bir sonucu. Gümrük vergileri karşılıklı olarak arttırılmasına rağmen, ABD’li şirketler Çin’e yakıt tedarikini artırmaya devam etti. Uzmanların, ticaret savaşı enerji piyasasını etkilemez şeklindeki açıklamalarına güvenen Trump yönetimi, Pekin üzerindeki baskıyı artırdı. Washington, ekim ayında üçyüz kalemden fazla Çin ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getirdi. Çinliler de ithal ürünlerde gümrük vergilerini artırarak karşılık verdi. Washington’daki analistlerin beklentilerinin tersine, yakıt da bu durumdan nasibini aldı. Asya’nın en büyük petrol rafineri olan Çinli Sinopec, ABD’den petrol alımını durdurarak, LNG’ye yüzde 10’luk vergi getirdi.

Çinli bakan uyardı

Çinli bakan yardımcısı Wang Shouwen, Washington’un LNG tedariğinde zorluklar yaşayacağı konusunda uyarılar yaptı. Ve bu bir şaka değildi: bir ay sonra, Pekin ABD’den LNG almayı tamamıyla durdurdu. Amerikalı analistler ve piyasa oyuncuları çok milyarlı projelerin tehdit altında olduğunu itiraf etti. İthalat vergilerinin Amerikan LNG’sinin rekabet gücünü önemli ölçüde azalttığını belirten LNG Kanada başkanı Andy Calia, “Pekin’in eylemleri ABD şirketlerini karaya oturtacak” dedi.

Bu haber 2386 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe için tehlike çanları çalıyor!
Fenerbahçe için tehlike çanları çalıyor!
Galatasaray'da hedef 3 puan
Galatasaray'da hedef 3 puan